Spoznaj svojho suseda, slovenské príslovia po novom a SF

Na konci novembra nelenil a počítač za lopatu vymenil.

Kto druhému jamu kope, asi stromy v Sadoch sadí.

V novembri sa teplo so zimou háda, ale guľáš sa v Sadoch variť zvláda.

Nikdy nevieš, aké dobré buchty suseda bude vedieť piecť, no čím skôr to zistíš, tak skorej do jej priazne votrieť sa môžeš.

(neznámy zberateľ KS 2018)

Tak aj toto sú ukážky pranostík, ktoré sa budú naše deti (alebo vnúčaťa) učiť. Prečo tomu tak bude, pokúsim sa Vám vysvetliť.

Je sobota 24. novembra. Teoreticky má už byť zima, ale my ešte potrebujeme jeseň, lebo ideme SPOZNAŤ SVOJHO SUSEDA a to sa dá lepšie, keď nie je mínus 10. Týždeň dva dozadu ešte prevládalo teplé počasie, priam na tričko, takže dátum vybraný „na pohodu“. Počasie dohodnuté –  SHMÚ, Aladin neklame. Počasie má byť ako z reklamy – na tenké termotričko. Relatívne teplo a hlavne slnečno. „Dôjdite na Sady, budeme sa spoznávať,“  také niečo som zaregistroval v maili, čo som dostal. Hovorím si – to bude super. Prídeme, dáme guláš a ochutnáme kopu dobrôt, ktoré susedia donesú, podebatujeme a spoznáme svojich susedov, lebo nikdy nevieš, aké dobré buchty suseda vie piecť, a tak čím skôr to zistíš, rýchlejšie sa do jej priazne votrieť môžeš a nebude to nápadné.

SHMÚ a Aladin – no pravdu povediac nevyšlo im to. Namiesto slnka dážď, namiesto tepla zima. Ja som sa ohrieval pri ohnisku, ale bolo mi ľúto susedov, lebo okolo guláša sa všetci nepomestili. Stretlo sa nás do 20 ľudí (isto viac, ale rodičovských zodpovedností sme sa zbavili odoslaním deti na tvorivé dielne) a zima je neúprosná. Ale dievčatá mali vynikajúci nápad.  Dá sa s tým bojovať. Nový terminus technicus. Volá sa to SADY FITNESS.  WAAAW SF.

Takže SF. Ide o veľmi jednoduchú formu cvičenia. Treba vám k tomu minimum náradia.

Minimálne pomôcky: Dobre sa obliecť (v podstate čím vyššia intenzita cvičenia, tým nižšia potreba vrstiev odevu), kladivo (lepšie povedané poriadny perlík alebo dva), drevené koly (agát 5×5 na 2,5m), pletivo (1,5m výška minimálne), nožnice na plech, nožnice na spinkovanie, spinky, čakan, lopaty, motyka, rebrík, vrták motorový, fúriky a stromčeky a kry (množstvo treba zvoliť podľa počtu koľko ľudí sa má zahriať a na aké dlhé obdobie) a… Dievčatá odhadli optimálne množstvo na 200 ks. A množstvo bolo vybrané tak akurát. Však hovorím, že skoro nič netreba.

No a tento SF- SADY FITNESS (vraj niekto túto skratku už použil v 1989, ale evidentne sa neujala) skutočne pomohol sa vyrovnať s nepriazňou počasia a aj ten guľáš a nápoje chutili akosi viac ako obyčajne.

Na záver chcem povedať len toto: Mám veľkú radosť, že prví fanúšikovia SF sú fajn ľudia, ktorí budú ešte aj mojimi susedmi.

Takže ďakujem a dovidenia susedia.

Chomič

PS ďakovačka: Chcem Vám veľmi poďakovať za všetky dobroty, koláče, buchty, mušty a aj sofistikovanejšie nápoje a hlavne za dobrú náladu. Teším sa na budúcnosť. Ďakujeme aj partii Ľudo Vašš a kolektív, že sa nemohli zdržať dlhšie, a tak nám viac ostalo.