Prečo sme sa vybrali o krok ďalej? Je to volanie našich duší…

Pocítili sme s manželom túžbu prežiť zmysluplný život. Byť a žiť čo najviac v prírode, v súlade so sebou samým. Starať sa o svoju rodinu a o kus Zeme s láskou.

Pamätám si na svoje detstvo na dni strávené u starých rodičov na chate. Dni plné hier, fantázie, slobody, bezpečia, tajomného objatia stromov. Kytice lúčnych kvetov, kotúľanie sa z kopca a lezenie po stromoch, hádzanie žabiek a kreslenie rozžeravenou palicou v letných večeroch, rozprávkové príbehy lesa…

Pár posledných rokov som strávila sústredená prevažne na rozvoj rodinnej firmy. Boli to intenzívne roky, kedy som stratila kontakt so sebou a so svojím zámerom. Vbehla som do klasického kolobehu – práca, nákup, dieťa zo škôlky, niečo v TV a spať. V práci som sa cítila úspešná a realizovaná. Po dlhšom čase ale začali byť moje večery stereotypné, cítila som sa unavená a nenaplnená.

S narodením dcéry začali prichádzať nové otázky. Ako väčšina mám chcem mať zdravé dieťa, dávať mu kvalitnú stravu a to najdôležitejšie – hodnotný a láskou naplnený čas. Postupne som prichádzala na to, koľko potravín viem získať mimo obchodov, koľko bylín a olejov viem použiť k udržaniu zdravia celej rodiny. V tej dobe sme darovali náš televízor a získali nádherné, tak nenahraditeľné rodinné večery plné hrania, rozprávok a pohody. Bol to pre nás jeden z najlepších krokov.

Byť rodičmi znamená otvoriť bezpečný a prirodzený priestor pre naše dieťa. Miesto, kde môže naša dcéra rásť a učiť sa o živote zo svojich skúseností. To, že sa deti učia príkladom, vieme asi väčšina. Každodennou motiváciou je pre mňa vedomie, že som obrazom pre moju dcéru. Jednu z najkrajších chvíľ ako mama zažívam, keď ju vidím bežať smejúcu sa po lúke.

V živote platí jednoduchá rovnica – kam smerujeme naše myšlienky a pozornosť, tam smerujú aj naše činy. Pomaly a postupne sa mení náš pohľad na trávenie voľného času, na priority. Pre mňa je to výmena kvantity za kvalitu. Rada spievam, prechádzam sa, milujem maliny a rozmanitosť kola roka.

Viem, že nastal čas, kedy je dôležité žiť svoje sny. Zažívať hodnotný čas ako rodina, otec, mama, starí rodičia a vnúčatá. Krásne Sady sú pre nás výzvou ako vytvoriť pre našu rodinu priestor pre skutočnú hĺbku žitia. Viac sa stretávať s otvorenými a priateľskými ľuďmi, tešiť sa z bežných dní, tvoriť nové a radostné. Uvedomovať si hodnotu našich koreňov, jednoduché pravdy našich predkov, pracovitosť a životný optimizmus starých rodičov. To je pre nás „mapou“, z ktorej sa môžeme učiť o svojich cestách, prijať ich alebo ich zmeniť.
Myslím si, že väčšina z nás po celý život hľadá tú jemnú harmóniu naplnenia, to svoje miesto. V ušiach mi znie pieseň Zuzany Smatanovej: „…tam mám korene, tam sa zastavím, tam chcem spočinúť, tam sa uzdravím, tam moja hrdosť môže v tichu zahynúť, tam je prímerie, tam sa odovzdám, tam sa nestratím, tam moja duša v pokoji odletí…“

Láska k prírode je pre mňa veľkou bránou k sebe samej a k návratu k zdravej planéte.

Kamila OLEJNÍKOVÁ