V Krásnych Sadoch sa aj zasnúbili

Tomáš a Anna Gavalierovci pochádzajú spod Tatier, už niekoľko rokov ale žijú v Prahe, kde pracujú v oblasti riadenia kvality. Obaja vyrástli v dome a milujú záhradu a priestor, možno ani preto si svoj život nevedia predstaviť v priemernom mestskom byte.

„Projekt Krásne Sady nás veľmi oslovil, hneď ako sme sa o ňom dopočuli. Je to projekt, ktorý má pre nás naozaj zmysel,“ hovorí Tomáš Gavalier a dodáva: „Práve schopnosť byť do určitej miery sebestačným, dokázať si vypestovať základné suroviny, v čo najmenšej miere zaťažovať ekosystém a vytvoriť pre našu rodinu harmonické prostredie je to, čo sme si vysnívali. A keďže sme práve hľadali miesto pre náš spoločný život, bolo načasovanie ideálne.“

Podľa Gavalierovcov je dôležité mať na tejto Zemi svoj kúsok raja, kde sa človek môže venovať tomu, čo ho baví. V ich prípade je to permakultúra, pestovanie ovocia a zeleniny, chov vlastných oviec, joga a najmä vytvorenie pokojného a príjemného spoločného priestoru. „Bolo to viac ako pred rokom, keď sme prvýkrát prišli na pozemky Krásnych Sadov, ktoré pripomínali zarastenú lúku. Naším prvým krokom bolo obstaranie starej unimobunky, ktorá vyzerala na tak veľkom priestore trochu komicky. Časom sme na pozemku strávili toľko času, koľko nám len pracovné povinnosti umožnili. Je naozaj úžasné sa cez deň venovať výsadbe stromčekov, v noci počúvať ruju jeleňov, či vnímať trochu inú krajinu pred úsvitom. Zo zarastenej lúky sa pomaly stáva miesto pre život. Dnes sa na pozemkoch usilovne pracuje, vznikajú prvé záhradné štruktúry a pomaly spoznávame susedov. Na našom pozemku pod Tatrami sme sa dokonca aj zasnúbili,“ s úsmevom dodáva Anna Gavalierová.

Obaja sa už teraz tešia na to, ako budú môcť venovať všetok svoj čas a energiu práci so zemou a stavbe svojho malého útulného domčeka. (ks)