Staré odrody sú sexi a najstaršie odrody jabloní sú zdravšie ako moderní šľachtenci
Tak túto vetu som začul na nejakej akcii a celkom ma …. Že vraj staré odrody ovocných stromov v modernej dobe – no ja teda neviem. Zúčastnil som sa na niekoľkých seminároch a prednáškach, opýtal sa Mr. Googla a teraz som sa sám stal ich fanúšikom. Pokúsim sa vysvetliť prečo.
Moderné odrody
Moderné odrody, najmä hybridné, sú ziskovejšie a poskytujú tiež vyrovnanejšie úrody. Niektoré boli vyšľachtené na odolnosť voči určitým chorobám. Moderné odrody bývajú však často veľmi citlivé na dodržanie optimálnych podmienok. Ak ich nemajú, podstatne znižujú výnos či dokonca hynú. Keďže sú tu „nováčikovia“ a nie sú dlhodobo vystavené vplyvu prostredia, svoju úlohu v ich raste hrá aj faktor nepredvídateľnej reakcie na extrémne sucho a mráz, alebo možné citlivosti na bežné choroby a škodcov. Začínajú rodiť už v prvých rokoch života a poskytujú maximálnu úrodu. Ich životnosť je neporovnateľne kratšia a starostlivosť neporovnateľne vyššia. Problematické je pestovanie v bio kvalite.
Staré alebo krajové odrody
Krajové i staré odrody sú naším kultúrnym dedičstvom. Sú pestré a rôznorodé. Mnohé z týchto odrôd sú veľmi dobre prispôsobené miestnym podmienkam a keďže sú odolné a nenáročné na pestovanie, lepšie odolávajú škodcom, chorobám a mrazu. V praxi to znamená aj to, že prispôsobenie lokálnemu prostrediu vytvára predpoklady na minimalizáciu používania chemických nástrojov na ochranu či výživu. Vynikajú spektrom svojich chutí, vlastností alebo využitia (napríklad jabĺčka a hrušky vhodné na priamy konzum, uskladnenie, muštovanie, sušenie aj prehnanie cez destilačky…) teda miestnou jedinečnosťou. Stromy vo forme tradičných kmenných tvarov plnia estetickú a krajinársku funkciu. S takýmito stromami budete mať na pozemku jednoducho nie sad, ale šľachtický park. A navyše ak sa o ne prvé 3-4 roky postaráte, niekoľko ďalších desiatok rokov prakticky okrem zberu úrody si nebudú vyžadovať väčšiu starostlivosť. Staré odrody z bio záhrad obsahujú výrazne viac zdraviu prospešných látok ako moderné odrody z konvenčného pestovania.
Všetky tieto informácie ma ako správneho „neveriaceho Tomáša“ – uverím až keď uvidím a ochutnám, donútili ísť sa na to pozrieť na vlastné oči. Kde? No predsa do Bielych Karpát, kde má ovocinárstvo tradíciu niekoľko storočí a žijú tu ľudia, ktorí chcú tento typ ovocinárstva vrátiť na piedestál, teda tam kam patrí. A ku komu? OZ Panganea a jeho duša Ľudo Vašš je človek, ktorý vám prakticky ukáže prečo mať rád stromy a ako sa o ne aj starať. Organizuje veľké množstvo praktických seminárov a ak ich práve nemá, tak rád prijme vašu pomocnú ruku v jeho sade, kde ma vyzbieraných cez 130 druhov jabloní a hrušiek, alebo pri vysádzaní stromov len tak v prírode… Nájdite si čas a skočte na seminár ku nemu do Bošáce a pochopíte. A ako správny staroveký potulný sadár peniaze sú pre neho niečo prízemné, tak to všetko robí zdarma. Organizuje aj samo zber jabĺk a semináre spojené s ochutnávkou. A budúci rok bude mať dokonca už aj zopár vysokokmenných odrôd jabloní aj pre naše Krásne Sady a sľúbil tiež, že nám príde o tom porozprávať. Len dúfam, že mi zdvihne aj telefón!!!
A zistíte, že: „Zasadiť strom znamená vykonať čin vzájomnosti a lásky k blížnym. Pretože ten, kto ho sadí, nie je ten, ktorý usadne v jeho tieni.“
–Marcel Prévost
Peter Choma